Home Blog Page 35

Egyedülálló együttműködés: igazi tehetségek az idei Audi Development Campen

Idén harmadik alkalommal indult el az Audi Hungaria és a győri Széchenyi István Egyetem közösen szervezett négyhetes nyári képzési programja, az Audi Development Camp. A nemzetközi, angol nyelvű képzés projekt alapú oktatást nyújt mérnökinformatikai, villamosmérnöki, mechatronikai mérnöki és járműmérnöki hallgatók számára alap vagy mesterszakos tanulmányaik során. 

Az Audi Development Camp keretében július 2. – 29. között a diákok számára az Audi Hungaria, a Széchenyi István Egyetem és olyan partnervállalatok, mint azAUDI AG, a VOLKSWAGEN AG, az AVL, a dSPACE, az ETAS és a Gamax Laboratory Solutions közötti szoros szakmai együttműködés biztosította a felkészülést, ezáltal átfogó technikai/technológiai ismereteket kaptak a szervező és a partnerszervezetek mentoraitól. A nyári képzés célja, hogy motivált, szorgalmas és kihívást kereső diákokat tanítson arra, hogyan hozhatják ki a legtöbbet karrierjükből.

Ebben az évben összesen 22 ország (köztük Brazília, Kanada, Jemen és Vietnám) 31 tehetséges hallgatója vett részt a programban, melynek során csapatokban dolgoztak aktuális iparági projekteken: egy Audi járművel kapcsolatos Hardware-in-the-Loop és Software-in-the-Loop szimulációkat és motoralkalmazási feladatokat végeztek el. Az Audi Development Camp alatt alkalmazott innovatív módszertan és projektalapú oktatás mellett további programok várták a hallgatókat, a képzés résztvevői többek között az Audi Hungaria győri gyártótelephelyét is meglátogatták, ahol közelebbi betekintést nyerhettek a vállalat tevékenységébe. 

Az Audi Development Camp győztes projektjeit bemutató csapatok Formula Student Symposium és East  jegyekben és tapasztalatokban részesülnek, valamint a képzés jó alapot biztosít nekik ahhoz, hogy gyakornokként vagy akár munkatársként karriert építsenek az Audi Hungaria Járműfejlesztési és Hatáslánc fejlesztési részlegén, valamint a kapcsolódó területeken. Ezen felül a legkiemelkedőbb tehetségeket a „Most Talented Student”, azaz a legtehetségesebb diák címmel tüntették ki.

Az Audi Hungaria személyügyi stratégiája a jövőbe tekint: a vállalat számos képzést indít és támogat, így a jövőben nem csak a munkaerőpiacra támaszkodhat, hanem aktívan hozzájárul a jövő generáció képzéséhez. Ezen felül a vállalat a Széchenyi István Egyetemmel közös több éves sikeres együttműködésének eredményeként 2015-ben alapította a győri egyetemmel karöltve az Audi Hungaria Járműmérnöki Kart, majd 2019-ben megalakult az Audi Hungaria Külső Tanszék, amelynek a vállalat területén található Kísérleti Motorgyártó Központ (MAC) ad otthont.

Az Audi Hungaria folyamatosan lépést tart a munkaerőpiac változásaival, és nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a jövő generációja hosszútávú karrierlehetőséget és biztos munkahelyet találjon a vállalatnál. A tavalyi évben az Audi Hungaria vehette át a Magyarország Legvonzóbb Munkahelye díjat az autóipari gyártó kategóriában. A díj alapjául szolgáló online felmérés a 16 és 26 év közötti munkavállalók munkahely-választási preferenciáit tükrözi.

A győri székhelyű AUDI HUNGARIA Zrt. az Audi Konszern tagja, az Audi és Volkswagen Konszern központi motorszállítója. Évente közel 1,6 millió erőforrás, köztük elektromos meghajtások is készülnek a vállalatnál. Győrben gyártják az Audi Q3 és Q3 Sportback modelleket, amelyek elektromos hajtáslánccal is készülnek, valamint az Audi TT Coupé és TT Roadster modelleket. Az Audi Hungaria számos alumínium karosszériaelemet szállít különböző Volkswagen konszernmárkák számára, valamint egyre jelentősebb fejlesztési tevékenységet – járműhajtás- és járműfejlesztés – folytat. A vállalat széleskörű szolgálatásokat nyújt a teljes Volkswagen Konszern számára, első sorban az IT, beszerzés, pénzügyek és a műszaki fejlesztés területén. Az Audi Hungaria Magyarország egyik legnagyobb árbevételű vállalata, az ország legnagyobb exportőreinek egyike és a hazai járműipar legnagyobb beruházója. Az Audi Hungaria 2020 óta CO2-semlegesen végzi tevékenységét és mintegy 12 000 munkatársával a régió legnagyobb munkáltatója.

Forradalmi változásokat hoz a digitalizáció az élelmiszeriparban és italgyártásban is

Az élelmiszeripari és italgyártó cégek háromnegyedénél hozott komoly fejlődést a termelésben a digitalizáció, felüknél pedig még további javulásra számítanak – derül ki a Schneider Electric tanulmányából. A növekvő népesség kiszolgálása mellett a klímavédelmi szempontok miatt is fontosak az ilyen fejlesztések ezekben az ágazatokban. 

Több komoly problémával is küzdenek globális szinten az élelmiszer- és italgyártók jelenleg, így például a globális ellátási lánc zavarai, a geopolitikai konfliktusok, a növekvő infláció és emelkedő kamatlábak, a folyamatosan változó fogyasztói szokások és a piaci verseny fokozódása. Ráadásul egyre nagyobb népességet kell ellátni, miközben fokozott figyelmet kell fordítani a klímavédelmi szempontokra is. Ebben a helyzetben a digitalizáció jelentős és hosszú távú segítséget nyújthat az ágazat szereplői számára. 

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat tanulmánya szerint a digitális átalakulás az élelmiszer- és italszektorban sokféleképpen történhet. Az együttműködő felhőalapú platformok használata, a dolgok ipari internetének (IIoT) kialakítása, valamint mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása a folyamatok finomítása és a fogyasztók jobb megértése érdekében egyaránt hatékony eszköz lehet. A digitális technológia integrálása lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy összegyűjtsék és elemezzék az adatokat a fenntarthatóság támogatása érdekében olyan területeken is, ahonnan korábban nem álltak rendelkezésre részletes, valós idejű információk. 

A fogyasztási cikkek esetében a fejlett digitális technológiákkal rendelkező vállalkozások már eredményesen csökkentették az üvegházhatású gázok kibocsátását, a hulladékképződést, a víz- és energiafogyasztást pedig akár felével is visszafoghatták Clarisse Magnin-Mallez, a McKinsey & Company ügyvezető partnere szerint. Hasonló stratégiát követve, a megfelelő szaktudásra építve az élelmiszer- és italgyártók szintén javíthatják eredményeiket.

Az IDC tavaly nyári felmérése során az élelmiszeriparban és italgyártásban tevékenykedő vállalkozások döntéshozóinak több mint háromnegyede számolt be arról, hogy a digitális fejlesztések számottevő előrelépést hoztak a főbb mutatószámok elérésében. A megkérdezettek több mint fele pedig azzal számol, hogy a jövőben még további előnyeit fogják majd élvezni a digitalizációnak. Annak kapcsán, hogy mely technológiák hozzák majd a legnagyobb változást az említett ágazatok számára, a mesterséges intelligenciát emelték ki legtöbben, a válaszadók 39 százaléka jelölte meg, míg 2021-ben még csak 25 százalékuk. A felhőalapú hálózatokat/ökoszisztémákat 36 százalék emelte ki, a felhőalkalmazásokat 35 százalék. Az IDC kutatásából az is kiderült, hogy az élelmiszeripar és az italgyártás szereplőinek közel 40 százaléka a következő években prioritásként kezeli a klímaváltozás elleni küzdelmet.  

„Az élelmiszeripar és italgyártás digitalizációjában rejlő lehetőségeket bemutató tanulmányunkban is hangsúlyoztuk, hogy mekkora szerepet játszik az adatgyűjtés és a legfejlettebb technológiákkal – köztük mesterséges intelligenciával – támogatott döntéshozatal a termelési és az energiahatékonyság növelésében. Saját tapasztalatainkat is felhasználva tudunk segíteni azoknak a termelőcégeknek, amelyek a digitalizáció útjára lépnek. Az észak-franciaországi Le Vaudreuil-ben lévő okosgyárunkban például 50%-al tudtuk csökkenteni az energiafelhasználást és a szén-dioxid-kibocsátást, a termelés során keletkező hulladékok mennyiségét 17 százalékkal, a vízfelhasználást pedig 64 százalékkal mérsékeltük. Az eredményeinkhez nagy mértékben hozzájárultak a vezeték nélküli IoT-érzékelők, felhőalapú digitális analitikai platformok és a mesterséges intelligencia által felügyelt vízhasznosító rendszer. Tapasztalataink azt mutatják, hogy ma már megfelelő eszközök állnak rendelkezésünkre a hatékonyabb és fenntarthatóbb termelés elérésehez.” – mutatott rá Hadobás Tibor, a Schneider Electric ipari automatizációs területért felelős értékesítési igazgatója. 

Audi Hungaria: elkészült a 2milliomodik győri Audi

  • Az Audi Hungaria csapatának teljesítőképességét igazolja a mérföldkő
  • 1998-ban indult a járműgyártás az Audi Hungariánál – a jubileumi autó egy Audi RS Q3 Sportback
  • Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatóságának elnöke: „Az elmúlt évtizedekben szerzett tapasztalatainkra építve készen állunk a járműipar új korszakára”

Győr, 2023. július 20. – A 30 éves Audi Hungaria újabb jelentős mérföldkövet ért el: a mai napon legördült a kétmilliomodik autó a vállalat gyártósoráról. A jubileumi autó egy Karat bézs színű Audi RS Q3 Sportback, amely hamarosan útnak indul Németországba első tulajdonosához. A 400 lóerős autó 2,5-literes TFSI motorja, mely sorozatban kilencszer nyerte el a neves „Az Év Nemzetközi Motorja” díjat, szintén az Audi Hungariánál készült.

„Vállalatunk idén a 30 éves jubileuma mellett a járműgyártás 25 éves évfordulóját is ünnepli, így külön öröm számunkra, hogy ebben az évben sikerült elérnünk ezt a fontos mérföldkövet. Az elmúlt évtizedekben szerzett tapasztalatunkra építve készülünk a járműgyártásunk új fejezetére, amelyben az Audi mellett új márkánk, a CUPRA, valamint az elektromobilitás játssza a főszerepet”, mondta Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatóságának elnöke.

Az Audi Hungariánál 1998-ban indult a járműgyártás, az Audi TT Coupé modellek sorozatgyártásával, majd egy évvel később megkezdődött az Audi TT Roadster modellek gyártása is. Kezdetben a lakkozott karosszériák Ingolstadtból érkeztek Győrbe, majd a győri munkatársak szerelték össze a kész autókat. 2013-ban az új járműgyár megnyitásával egy új korszak kezdődött a járműgyártásban, hiszen az Audi Hungaria ekkor a teljes gyártási folyamatot lefedő járműgyárrá vált – présüzemmel, karosszériagyárral, lakkozóval és szereldével, valamint a hozzá kapcsolódó minőségbiztosítási tevékenységekkel.

„Az Audi Q3 modellek sorozatgyártása 2018-ban indult vállalatunknál, amely nagy ugrást jelentett számunkra, hiszen ez volt az első győri SUV modell, amely darabszámban is jóval felülmúlta az addigi TT-gyártást. Az elmúlt évben több mint 171 ezer autót gyártottunk, soha ennyi autó nem készült korábban vállalatunknál egy év alatt. Rugalmasságunk és felkészültségünk újabb bizonyítéka, hogy új modellünk, a CUPRA Terramar gyártására már befejeződtek az előkészületek. A jövőben ez a modell biztosítja számunkra a magas termelési színvonalat és új szintre emeli járműgyártásunkat”, mondta Les Zoltán, az Audi Hungaria járműgyártásért felelős igazgatósági tagja. 

Az Audi Q3 modellsorozat 2019-ben egészült ki az Audi Q3 Sportback, később az Audi RS Q3 és az Audi RS Q3 Sportback modellekkel. Az e-transzformáció fontos mérföldköveként 2019-ben Magyországon elsőként készült elektromos hajtásláncú autó, az MHEV-technológiájú Q3 és Q3 Sportback az Audi Hungariánál, amelyet 2020-ban a Q3 és Q3 Sportback plug-in hibrid hajtásláncú változatának sorozatgyártása követett. A vállalatnál 2024-ben indul a CUPRA Terramar sorozatgyártása, amellyel az Audi Hungaria lesz az Audi Konszern első gyártótelephelye, ahol az Audi mellett más márka modellje is készül. 

Siemens-technológiával fejleszt az üvegipari vállalat

Országelső állapotfelügyeleti megoldás a SCHOTT Pharma lukácsházi üzemében.

Az injektálható gyógyszerek korszerű tárolási és adagolási megoldásaiban úttörő szerepet játszó SCHOTT Pharma magyarországi vállalata Lukácsházán évente több milliárd terméket gyárt, hogy a nemzetközi gyógyszeripart kiváló minőségű megoldásokkal lássa el. A létesítmény 1993-as megalapítása óta folyamatosan bővül. Korszerűsítésével és fejlesztésével mostanra az üvegipari vállalat európai központjává vált, és kritikus szerepet játszik az olyan életmentő gyógyszerek biztonságos tárolásában, illetve szállításában, mint az inzulin és a rákellenes gyógyszerek.

Mindezért termékeik minőségének megőrzése, valamint a szünetmentes energiaellátás biztosítása érdekében a legmodernebb gyártási technológiára és támogató rendszerekre támaszkodnak. Ezek közé tartozik az üzem új középfeszültségű hálózata is, melynek átalakításához a fővállalkozó Villkász Kft. a Siemens megoldásait választotta. Az új alállomásba a hazai közüzemi és ipari energiaellátási rendszerekben széles körben használt 8DJH kompakt középfeszültségű kapcsolóberendezés kerül, amelyet SIMARIS Control állapotfelügyeleti rendszerrel is felszerelnek. Ezt a digitalizációs megoldást Magyarországon először a lukácsházi gyáregység új alállomásában alkalmazzák majd.

A Siemens eszközfelügyeleti rendszerének részeként szenzorokkal szerelik fel az alállomásban található középfeszültségű kapcsolóberendezést. Így annak működési állapota, karbantartásigénye a helyszínről és távolról is, valós időben nyomon követhető, az előzmények pedig visszakövethetők. Ezek az érzékelők az összes elektromos és statisztikai paraméterről, így például a kábelfej hőmérsékletéről, a szigetelőrendszer állapotáról, a kapcsolókészülékek jelzéseiről és a Siprotec védelmek által mért villamos paraméterekről tájékoztatnak. Ezen IoT-alapú megközelítésnek köszönhetően könnyebben elkerülhetőek a nem várt leállások, és növelhető az üzembiztonság.

Az évtized végére 1800 milliárd dollárt kellene költeni energiahatékonysági beruházásokra

Idén akár 624 milliárd dollárt is költhetnek energiahatékonysági beruházásokra világszerte a tavalyi 600 milliárd dollár után – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzéséből. A tanulmány szerint a tavalyi 2,2 százalékról 2030-ra 4 százalék fölé kellene emelni az energiahatékonyság növelésének ütemét, így a jelenlegi energiafogyasztás és a károsanyag kibocsátás is az egyharmadával eshetne vissza, sőt még 12 millió új munkahely is létrejöhetne. A Nemzetközi Energia Ügynökség 8. Éves Globális Energiahatékonysági Konferenciáját 2023-ban a Schneider Electric-kel közösen szervezte meg Versailles-ban.  

Az évtized végére a jelenlegi duplájára kellene javítani az energiafelhasználásunk hatékonyságát az energiaellátás biztonsága és a globális átlaghőmérséklet emelkedés Párizsi Klímaegyezményben megfogalmazott 1,5 °C-os szint alatt tartásának érdekében – többek között ez derül ki az IEA új elemzéséből. Június 6-8. között rendezte meg a Nemzetközi Energiaügynökség Franciaországban éves globális energiahatékonysági konferenciáját, melynek társrendezője a Schneider Electric volt, és amelyre a világ több mint 80 országából mintegy 700-an látogattak el, köztük 30-nál is több miniszter, illetve 50-nél is több nagyvállalat vezérigazgatója. Az esemény házigazdája Agnès Pannier-Runacher, Franciaország energiaátmenetért felelős minisztere és Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója voltak.

A rendezvényre időzítve adta ki az IEA az Energiahatékonyság: A cselekvés évtizede (Energy Efficiency: The Decade for Action) című jelentését, melyben kiemelték, hogy amennyiben sikerülne az energiahatékonyság növelésének ütemét a tavalyi 2,2 százalékról 2030-ra 4 százalék fölé emelni, azzal számottevő mértékben csökkenthetnénk az üvegházhatású gázok kibocsátását, többmillió új munkahely jönne létre és alacsonyabbak lehetnének az energiaszámlák. A tanulmány szerint a múlt évben elért 2,2 százalékos eredmény az elmúlt öt év átlagának kétszerese, azonban további jelentős javulásra van szükség abban, hogy milyen hatékonyan használjuk fel a megtermelt energiát. Az elemzés szerint, ha 2030-ra sikerülne elérni a 4 százalékos szintet, akkor a globális energiaigény éves szinten 190 exajoullal csökkenhetne, míg a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó CO2 kibocsátás 11 gigatonnával eshetne vissza. Ez a jelenlegi energiafogyasztás és károsanyagkibocsátás közel egyharmada. Az energiahatékonyság kétszeresére növelése az évtized végére 12 millió új munkahelyet teremthetne a tanulmány szerint.

Az elmúlt évben mintegy 600 milliárd dollárt költöttek világszerte energiahatékonysági beruházásokra, idén pedig ez az összeg várhatóan eléri a 624 milliárd dollárt. Az IEA elemzése szerint a 4 százalékos szint elérése érdekében a már létező kormányzati programokat még gyorsabban kell végrehajtani, illetve fel kell pörgetni a rendelkezésre álló, a hatékony energiafelhasználást támogató technológiák bevezetését. Az elemzés készítői arra is rámutattak, hogy lényegesen több anyagi forrást kellene fordítani erre a célra, a 4 százalékos szint eléréséhez az évtized végén már évente mintegy 1800 milliárd dollárt. 

„Ma úgy látjuk, erős támogatottsága van az energiahatékonyság növelésének. A világ energiafogyasztásának több mint 70 százalékát képviselő országok a globális energiaválság kezdete óta új vagy továbbfejlesztett hatékonyságjavító kezdeményezéseket vezettek be. Most még nagyobb sebességbe kell kapcsolnunk, és az évtized végére meg kell dupláznunk az energiahatékonyság terén elért eredményeket. Úgy vélem, hogy ez a nagyszabású globális konferencia, amelynek örömmel vagyok társszervezője Pannier-Runacher francia miniszterrel, megadhatja a lendületet a törekvések és a cselekvés felgyorsításához” – mondta el Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója.

„Az energiatakarékosság és az energiahatékonyság a legegyszerűbb és leginkább kézenfekvő válasz mind az energia-, mind az éghajlati válságra. A tiszta energiára való áttérés legfontosabb lépései közé tartoznak, és ezért megtiszteltetés számomra, hogy társszervezője lehetek ennek a fontos globális konferenciának. Örülök, hogy szorosan együttműködhetek a Nemzetközi Energiaügynökséggel annak érdekében, hogy világszerte nagyobb hangsúlyt fektessünk az energiahatékonyságra” – tette hozzá Agnès Pannier-Runacher, Franciaország energiaátmenetért felelős minisztere.

„Az energiafogyasztás optimalizálásának prioritást kell élveznie az éghajlatváltozás és az energiaválság kezelésében. A jó hír, hogy minden szükséges eszközünk megvan ehhez. Amivel viszont nem rendelkezünk, az az idő: egyszerűen nem vesztegethetünk el több időt a villamos áram használatára történő átállásban és a digitális energiahatékonysági technológiákban rejlő lehetőségek kiaknázásába” – hangsúlyozta Jean-Pascal Tricoire, a Schneider Electric elnöke.

Így demokratizálta a fintech megoldásokat az OTP Mobil 

Egy évtized, több mint 130 millió tranzakció a Simple applikáción keresztül és mintegy 300 millió a SimplePay rendszerein keresztül. Csak néhány szám az idén 10 éves OTP Mobil által fejlesztett és üzemeltetett fizetési rendszerek életéből, amik döntő szerepet játszottak a hazai elektronikus és mobilfizetési kultúra elterjedésében. Ugyanakkor az OTP Csoport első fintech cége nem szeretne itt megállni, az idén megújult Simple alkalmazás újabb funkciókkal bővül, így a felhasználók a jövőben még több mindent intézhetnek a mobiltelefonjuk segítségével.

Az OTP Mobil története éppen 10 évvel ezelőtt, a tervezéskor még Smile projektnéven futó, mára Simple néven ismert mobilfizetési applikáció előkészítésével indult. Az azóta eltelt évek alatta Simple megoldások folyamatosan bővültek és az elektronikus fizetési megoldásokat kínáló SimplePay, valamint a fizikai kártyaelfogadási lehetőségeket biztosító SimpleBusiness-nek köszönhetően, már fizetési ökoszisztémaként teszi egyszerűbbé többmillió hazai ügyfél és számos vállalat pénzügyeit. 

„Az OTP Csoport digitális törekvései áthatották az elmúlt évtizedeket, elég csak a kontroll sms-ek fejlesztésére, az ATM hálózat kiterjesztésére vagy éppen az Apple Pay magyarországi bevezetésére gondolni. Kiemelt célunk volt a hatékony, egyszerű és ügyfélközpontú fejlesztések leszállítása. Az OTP Mobilnak, mint a Csoport első startupjának jelentős szerepe volt a digitalizációs törekvéseink támogatásában. Ezzel a működési formával képes volt olyan hiánypótló megoldásokat fejleszteni és széles körben elérhetővé tenni, amelyek hozzájárultak a magyar pénzügyi innovációk és azokon keresztül a pénzügyi kultúra fejlesztéséhez” – mondta Csányi Péter, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

A Simple életében 2022 rekordév volt. A fiókregisztrációk száma 490 000-el bővült, az InApp tranzakciók száma pedig meghaladta a 31 milliót, ami 48 százalékkal haladja meg a 2021-es eredményeket. Az applikáción keresztüli forgalom a 2018-as 4 milliárd forint több mint tízszeresére duzzadt, elérte a 41,4 milliárd forintot. 

A bővülés idén is folytatódott, 2023 első negyedévében az InApp tranzakciók száma 28, az NFC tranzakcióké 42 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának (2022 Q1) adatait. Az InApp vásárlásokon belül a parkolójegyek 37, a közlekedési mobiljegyek 59 százalékkal nőttek az előző évhez képest. Az NFC vásárlások volumene közel 10 milliárd forinttal nőtt ugyanezen időtávon, ami 50 százalékos növekedést mutat. Az InApp vásárlások volumene közel 20 százalékkal nőtt, ezáltal 14 milliárdos forgalmat bonyolítottak a Simple app natív szolgáltatásai 2023 első negyedévében. Az év első öt hónapjában pedig már több mint 240 000 fiókregisztráció történt.


 

Újabb folyamatok és fejlesztések

„Kényelmes és biztonságos megoldásainknak köszönhetően már többszázmillió tranzakció valósult meg az elmúlt évtizedben. Természetesen itt nem szeretnénk megállni. Idén megújítottuk a több mint 2,7 millió regisztrált ügyféllel rendelkező Simple alkalmazást, illetve folyamatosan bővítjük az elérhető funkciókat, egyszerűbbé téve a mindennapokat – értékelte az elmúlt évtizedet Benyó Péter, az OTP Mobil ügyvezetője. „Azonban itt nem szeretnénk megállni. Fejlesztéseink folytatódnak. Ezért újítottuk meg idén a Simple alkalmazást, illetve bővítettük a funkciókat a májustól elérhető, ételrendelési lehetőséggel a Falatozz.hu kínálatából, valamint a hamarosan elérhetővé váló SuperShop fejlesztésekkel”.

A Simple Megoldások

Az OTP Mobil 2016-ban indította el a SimplePay online fizetési felületet, amely mára több mint 20 000 elfogadóhellyel rendelkezik. A legnagyobb, országos szolgáltatóktól, az induló kisvállalkozásokig, a hazai gazdaság szinte valamennyi szegmensében használják a megoldást. A tranzakciók száma tavaly meghaladta a 89 milliót, ami azt jelenti, hogy a SimplePay-en keresztül végrehajtott műveletek száma a piaci növekedést jelentősen meghaladó mértékben, 2018 óta közel kilencszeresére bővült. A forgalom értéke 2022-ben meghaladta az 1416 milliárd forintot, ami 42 százalékos növekedésnek felel meg alig egy év alatt, 2018-hoz képest pedig több mint tizenháromszoros. Az indulás óta a SimplePay-en keresztül több 2022-ig bezárólag 3451 milliárd forintnyi bevételre tettek szert a hazai vállalatok.

„Az induláskor négy, a felhasználók számára fontos célterületet, felhasználó igényt azonosítottunk: fejlesztési támogatás, egyszerű csatlakozás, eladási jelentések és statisztikák, folyamatos innováció. A SimplePay rendszerét úgy alakítottuk ki, hogy ezekre a területekre megfelelő választ tudjon adni. Fejlesztéseinkben mindig ügyelünk arra, hogy olyan megoldásokat alakítsunk ki, amelyek mind a felhasználók, mind a partnereink számára előnyöket biztosítanak” mondta dr. Al-Absi Gáber Seif, az OTP Mobil Kft. üzletfejlesztési és értékesítési vezetője, ügyvezető-helyettese.

Az OTP Mobil a fokozódó igényekre és a jogszabályi változásokra (kötelezővé vált az online kasszát használó vállalkozásoknak az elektronikus fizetés biztosítását) reagálva teremtette meg 2020-ban a QR kódos, azonnali fizetés lehetőségét, és indította el a SimpleBusiness-t, amelyhez azóta több mint 3000 partner csatlakozott. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően (érintéses fizetés, SoftPOS szolgáltatás bevezetése) az évi 30 millió forint alatti forgalmú vállalkozások is könnyedén el tudják fogadni a kártyás fizetéseket. Az ügyfelek az indulás óta több mint 300 000 tranzakciót hajtottak végre a megoldáson keresztül, mintegy 6 milliárd forint értékben.

Küzdd le a műszaki kihívásokat norelem tengelykapcsolóival

Norelem tengelykapcsolói a precíz nyomatékátviteltől, a rezgéscsillapítástól és a mozgásvezérléstől kezdve különféle alkalmazásokban használhatók, és különféle kivitelben érhetők el. A teljes választékban egyaránt megtalálhatók a fém harmonikás és elasztomer körmös, valamint flexibilis hasított, Oldham-féle és merev tengelykapcsolók.

A tengelykapcsolók két tengelyt kötnek össze, és a forgó mozgásokat, illetve a nyomatékokat továbbítják a hajtótengelyről a hajtott tengelyre. A tengelyeket merev vagy rugalmas csatlakozással kapcsolják össze. Az axiális tengelykötések többnyire rugalmas tengelykapcsolókkal jönnek létre. A tengelykapcsolókat a tengelyés sugárirányú tengelyeltérések és szöghibák kompenzálására, valamint a rezgések és ütések csillapítására is használják.

Marcus Schneck, norelem ügyvezető igazgatója szerint norelem tengelykapcsolói számos alkalmazásban használhatók: «A tengelykapcsolókat a legkülönfélébb területeken és kivitelben alkalmazzák: a szerszámgépek egyszerű hajtásaitól kezdve a csomagoláson és a textilipari gépeken át egészen a vezérlésés szabályozási technológia bonyolult pozicionáló hajtásaiig. Örömünkre szolgál, hogy új tengelykapcsoló sorozatunkkal egy kicsit megkönnyítjük ezen folyamatok megtervezését és megvalósítását.»

A tengelykapcsolók alkalmazásai két funkcionális területre oszlanak. Egyrészt vannak olyan alkalmazások, amelyekben a nyomaték és a teljesítmény átvitelén van a fő hangsúly, pl. szivattyúkban, szállítószalagrendszerekben és keverőberendezésekben. Másrészt vannak olyan alkalmazások a pozíció- és mozgásszabályozásra, amelyek a forgó mozgások precíz és pozíciópontos átvitelére szolgálnak, például lineáris tengelyek szervo- és léptetőmotorjaiban.

 

Tengelykapcsolók bármilyen alkalmazáshoz

norelem a tengelykapcsolókat fém harmonikás, elasztomer körmös, valamint flexibilis hasított, Oldham-féle és merev tengelykapcsolóként kínálja. A konstrukció megválasztása elsősorban a továbbítandó teljesítménytől és a korrigálandó kapcsolódástól függ. Fontos tényező a rögzítés típusa is. Léteznek például szorítóagyas és kétrészes szorítóagyas változatok, amelyek merev tengelykapcsolók esetén hornyoltak és osztottak. A kétrészes, osztott szorítóagyas tengelykapcsolók sugárirányban szerelhetők fel. A tengelykapcsoló felszereléséhez vagy cseréjéhez nem kell szétszerelni a tengelyt és a hajtást.

A karbantartást szinte nem igénylő tengelykapcsolók minden műveletnél hatalmas előnyt jelentenek. A csillagok csak az elasztomer körmös tengelykapcsolók esetében vannak kitéve az anyagfáradás és a terhelés miatti kopásnak. A csillagok azonban könnyen cserélhetők anélkül, hogy a teljes tengelykapcsolót ki kellene cserélni.

A fém harmonikás tengelykapcsolók rozsdamentes acélból és alumíniumból készülhetnek, a fémharmonika ezen belül rozsdamentes acélból, az agy pedig alumíniumból és rozsdamentes acélból készülhet. A szorítóagyakkal vagy kétrészes szorítóagyakkal kapható tengelykapcsolók 3 – 70 mm-es tengelyátmérőhöz és 0,5 – 1.500 Nm átvihető nyomatékkal érhetők el.

Az alumíniumból és rozsdamentes acélból készülő, poliuretán csillaggal szerelt elasztomer körmös tengelykapcsolók szorítóagyak vagy kétrészes szorítóagyak segítségével szerelhetők össze. 3 és 60 mm közötti tengelyátmérőig kaphatók, és 0,7 és 525 Nm közötti nyomatékot tudnak továbbítani.

A flexibilis hasított tengelykapcsolók alumíniumból és rozsdamentes acélból készülnek. Felszerelésük szorítóagyak vagy kétrészes szorítóagyak segítségével történik. A flexibilis tengelykapcsolókat 3-35 mm tengelyátmérőhöz és 3-130 Nm nyomatékhoz tervezték.

Az 1-7 Nm nyomatékot továbbító Oldham-féle tengelykapcsolók alumíniumból készülnek, és 3-14 mm átmérőjű tengelyre rögzíthetők szorítóagyak segítségével.

A merev tengelykapcsolók acélból és rozsdamentes acélból készülnek. A rögzítési mód hornyolt és osztott. A 16 és 2 250 Nm közötti forgatónyomaték 8 és 85 mm közötti tengelyátmérővel továbbítható.

További információkért és termékinformációkért kérem, látogasson el norelem tengelykapcsolók weboldalára.

Akár 5%-os árnövekedést is okozhat az élelmiszerek terén a kormányzat által bejelentetett új hulladékdíjrendszer

9-szeres díjemelkedés fenyegeti a nagyrészt újrahasznosított hullámpapír-csomagolóanyagokat

A gyártókat tömörítő Magyar Hullámtermékgyártók Szövetsége (MAHUSZ) üdvözli, hogy kormányzat szeretne megfelelni az Európai Unió által előírt hulladékkezelési direktíváknak, de az iparági egyeztetés nélkül megszületett új terv a szervezet álláspontja szerint teljesen szembe megy a kormányzat körforgásos gazdaságra irányuló törekvéseivel, emellett erős inflációs hatást is gerjeszthet, miközben rontja az ország fenntarthatóság érdekében tett törekvéseit is. 

A Magyar Hullámtermékgyártók Szövetségének (MAHUSZ) álláspontja szerint súlyos következményekkel járna, ha a ma ismert formában lépne életbe július 1-jén a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) díjtételeit meghatározó rendelet. A papírcsomagolások esetében az eddigi környezetvédelmi termékdíjhoz képest 9,1-szer magasabb EPR-díj egy kiemelten környezetbarát csomagolóanyagot is drasztikusan sújtana: a hullámpapírt. Ez a csomagolóanyag már ma is egyedülállóan magas, 90%-os újrafeldolgozási aránnyal és 89%-os átlagos újrafeldolgozott alapanyagtartalommal bír, melyet a hazai adatok is alátámasztanak.  A rendelet előkészítését és bejelentését nem előzte meg érdemi iparági egyeztetés, ami segíthetett volna egy olyan szabályozás kidolgozásában, ami a jelenleginél jobban támogatja a hosszú távú fenntarthatósági terveket.

 

Támogatandó célok, kontraproduktív megvalósítás

A MAHUSZ maximálisan egyetért az EPR rendszer létrehozásának céljaival. Az ún. „kiterjesztett gyártói felelősség” intézményének létrehozásával az EU szándéka az volt, hogy ösztönözze a termelőket a termékek környezetbarát tervezésére, a hulladék minimalizálására és a hulladék újrahasznosítására vagy megfelelő kezelésére. A MAHUSZ álláspontja szerint mindez mindannyiunk közös érdeke.

A magyarországi rendeletben meghatározott konkrét díjtételek azonban olyan irreálisan magas szinten lettek megállapítva, hogy az nem csupán súlyos követelményekkel járna a magyar gazdaság, azon belül is kiemelten az élelmiszeripar és a fogyasztók számára, hanem a környezet védelmére irányuló eredeti céllal is teljesen szembemegy, és veszélyezteti a fenntarthatóság terén már eddig elért eredményeket is.

 

Inflációgerjesztő hatás: extra terhek a magyar családoknak

A csomagolószerek után a kötelezettek 2021-ben 42,5 milliárd forint termékdíjat fizettek be a költségvetésbe. Ezzel szemben az új rendelet alapján a csomagolások után fizetendő EPR-kötelezettség elérheti a 240 milliárd forintot. Ez a növekedés olyan drasztikus, hogy a gyártók kénytelenek lesznek beépíteni az áraikba. Azaz a termékek csomagolásának ára nőni fog, ami a kereskedelmi árrést és a 27%-os áfát is figyelembe véve akár 5%-os inflációt okozhat a szervezet számításai szerint. 

A MAHUSZ tudomásul vette a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) június 16-án kelt sajtóközleményét, amely azzal az érveléssel foglal állást a magas EPR díjtételek mellett, hogy „az alacsonyabb környezetterhelésű, könnyebben újrahasznosítható (pl. papír, üveg vagy textil) csomagolások kilogrammonkénti, kiterjesztett gyártói felelősségi díja jóval alacsonyabb, mint például a műanyagoké – ezáltal motiválva a gyártókat a környezetbarát csomagolási megoldásokra.”

Éppen ilyen környezetbarát anyag a hullámpapír. Csakhogy a szabályozás ezt is sújtaná, sőt az összes csomagolószer közül a papírt sújtaná a legnagyobb mértékű emeléssel. A papírra vonatkozó korábbi 19 forint/kilogrammos környezetvédelmi termékdíjat a tervek szerint 173 forint/kilogrammos EPR-díj váltaná fel, ami 9,1-szeres emelésnek felel meg. Ez a szervezet határozott álláspontja szerint gyakorlatilag agyonnyomná a fenntarthatósági és körforgásos gazdaságra vonatkozó törekvéseket. Különösen érzékenyen érintheti mindez a hullámpapír csomagolóanyagokat kiemelt mennyiségben használó élelmiszeripart.

Ellentétben a nemzeti környezetvédelmi célokkal

A magas EPR díjtételek nemcsak az EU szándékával, hanem a magyar kormány céljaival is szembemennek. A MAHUSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a Miniszterelnökség, az OECD és az EU közreműködésében áprilisban megjelent Magyarország Nemzeti Körforgásos Gazdasági Stratégiájának előkészítő dokumentuma, amely többek között célul tűzi ki, hogy 2040-re a duplájára nőjön Magyarország körforgásos anyaghasználati rátája. A hullámpapír-szektor nagyban hozzájárulhatna ehhez, ahogy abban is nagy szerepet játszott, hogy a papírhulladék területén hazánk már 2020-ban teljesítette az EU által 2025-re kitűzött 75%-os újrahasznosítási célt. 

A további eredményekhez – és az eddigi vívmányok megtartásához – a MAHUSZ álláspontja szerint elengedhetetlen felülvizsgálni a rendeletben meghatározott EPR díjtételeket. Nemcsak azért, hogy elkerülhető legyen a magyar gazdaságot, a magyar családokat rövid távon veszélyeztető inflációs sokk, hanem azért is, hogy hosszú távon sikerüljön megőrizni a következő nemzedékek számára Magyarország természeti értékeit.

 

A Magyar Hullámtermékgyártók Szövetségéről (MAHUSZ)

A Magyar Hullámtermékgyártók Szövetsége a hullámtermékgyártásban és csomagolástechnológiában aktív magyarországi vállalatok szakmai szervezete. A 4 nagy hullámpapír gyártó vállalatot összefogó szövetség tagjai több, mint 2800 alkalmazottat foglalkoztatnak, akik elkötelezettek a kiváló minőségű hullámtermékek előállítása és a fenntartható csomagolási megoldások iránt. A MAHUSZ büszke rá, hogy a hullámpapír csomagolóanyagok 90%-os újrafeldolgozási aránnyal és 89%-os átlagos újrafeldolgozott alapanyagtartalommal bírnak, ezzel nagyban hozzájárulnak Magyarország természeti értékeinek megóvásához, egy fenntarthatóbb jövőhöz.

Ügyviteli szoftver oklevél-átadó a TTK-n

APTE Természettudományi Karán a kis- és középvállalati szegmensben piacvezető Kulcs-Soft Nyrt. ügyviteli szoftvereiből sikeresen vizsgázó hallgatók oklevelet vehettek át. A június 21-én rendezett ünnepélyes átadáson részt vett dr. Trócsányi András dékán, dr. Pap Margit, a PTE TTK Matematikai és Informatikai Intézet igazgatója, dr. Lendvai Tamás, a PTE TTK Matematikai és Informatikai Intézet Információtechnológia és Biorobotika Tanszék adjunktusa, valamint a Kulcs-Soft részéről Százvainé Béres Linda.

Nagyon fontosnak tartom azt, ha egy szoftvert tanítok, jelen esetben a Kulcs-Softot, akkor legyen egy olyan lehetőség, amely a tantárgy elvégzését követően annak az értékét emeli” – hangsúlyozta dr. Lendvai Tamás, az ügyviteli szoftver használatát oktató kurzus vezetője, majd hozzátette: „kiemelten értékes ez a kezdeményezés a Kulcs-Soft Nyrt. részéről, melynek keretében

oklevél átvételére, valamint kedvezmények megszerzésére van lehetőség. Ez a tantárgy és a PTE képzéseinek az értékét is emeli, különösen a munkaeőrpiaci felhasználhatóság szempontjából.” 

A Kulcs-Soft-tól sohasem állt távol a társadalmi felelősségvállalás, ezért is hirdettük meg az iskolaprogramunkat

amelynek keretében több, mint 200 oktatási intézménynek biztosítunk oktatási célra 100% kedvezményt a szoftvereink árából” – emelte ki Százvainé Béres Linda, Partner Account Manager. A Kulcs-Ügyvitel Prémium és a Kulcs-Bér Prémium szoftverre vonatkozó tantárgyakat a 2022/23-as tanév tavaszi szemeszterében 22 hallgató teljesítette, közülük személyesen 16-an névre szóló oklevelet vehettek át a cég képviselőjétől, melyhez a kar részéről dr. Trócsányi András dékán, dr. Pap Margit intézetigazgató és dr. Lendvai Tamás oktató is gratulált.

A PTE TTK és a több, mint 30 éves múltra visszatekintő Kulcs-Soft Nyrt. között 2021-től oktatási célokra kötött szoftverlicenc alapján a hallgatók Kulcs-Soft Ügyvitel Prémiumot a TTK-n elérhető tantárgy keretei között és a Bérszámfejtés Prémium szoftvert a KTK-n kiajánlott tantárgy keretében tanulják.

A hallgatók között gazdaságinformatikusok, programtervező informatikusok, valamint pénzügy és számvitel alapszakosok vannak, akik a szoftverek segítségével a beszerzési, készletezési, értékesítési, számlázási, részben pénzügyi, valamint a személyügyi, munkaügyi és bérügyi feladatok felhasználói-informatikai-szoftveres alapjait sajátíthatják el.”

2023 tavaszától a Kulcs-Soft Nyrt. minden olyan hallgatónak, aki valamely szoftver alapvető használatát tantárgyi keretek között elsajátította és a tantárgyat teljesítette, oklevelet állít ki.

Az oklevél amellett, hogy tanúsítja a tantárgy teljesítését, számos előnnyel is jár. Például mellékelhető az önéletrajzhoz, felhasználható az álláspályázatok során is. Továbbá igen értékes lehetőségeket biztosít a hallgatóknak: ingyenes hozzáférést kapnak a Kulcs-Akadémia képzéseihez kapcsolódó oktatóvideókhoz, programvásárlás esetén 35%-os egyéni/munkáltatói kedvezményt vehetnek igénybe, valamint a piacvezető Kulcs-Soft vállalathoz szakmai gyakorlatra, álláslehetőségre is előnnyel pályázhatnak.

Szerző: Tóth Mariann, UnivPécs, PTE

Megjelent a KÉSZ Csoport első fenntarthatósági jelentése

A KÉSZ Csoport publikálta 2022. évi tevékenységét összefoglaló, GRI 2021 Szabványnak megfelelően készült fenntarthatósági jelentését. Az első alkalommal kiadott jelentés számottevő lépés a cégcsoport ESG érettségének továbbfejlesztésében, mely átláthatóvá teszi a részben önkéntes, részben uniós kötelezettségekből adódó célkitűzései megvalósítását. A KÉSZ Csoport stratégiai szinten kezeli a fenntarthatóság témakörét, ennek megfelelően a 2022-2030 közötti időszakra a kötelező előírásokon jóval túlmutató fenntarthatósági célokat tűzött ki. 

Az Európai Parlament 2022. novemberében fogadta el a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati jelentéstételről szóló irányelvet (CSRD), amely a nem pénzügyi beszámolási irányelvet (NFRD) közel 50 ezer vállalatra terjesztette ki. Annak érdekében, hogy a nagyvállalatokra 2025-től érvényes jelentéstételi kötelezettségre időben felkészüljön, a KÉSZ Csoport átvilágította belső folyamatait és adatstruktúráit, átfogó értékelést készített, továbbá megalkotta 2030-ig szóló fenntarthatósági stratégiáját és szemléletformáló kampányt indított. A „Greengage – zöld elkötelezettség” díjat is elnyert KÉSZ Next program célja, hogy a fenntarthatóság az üzleti stratégiába integrálódva érvényesülhessen és a vállalati kultúrába is fokozatosan beépülve, példát mutasson a hazai piac szereplőinek is.

 

A fenntarthatóság ma már versenyképességi kérdés

A KÉSZ Csoport nemzetközi szinten is elismert, több ESG dimenzióban is piacvezető építőipari fókuszú technológia vezérelt vállalatcsoporttá szeretne válni a belső szinergiák kihasználása és a partnerekkel történő szoros együttműködések révén. Tisztában vagyunk vele, hogy a fenntarthatóság már üzleti, versenyképességi kérdés, amely meghatározza a finanszírozási feltételeket, továbbá a beszállítói láncban betöltött szerepünket. Tudjuk, hogy sok munka vár még ránk, ennek a hosszú útnak az első lépéseit mutatjuk be a jelentésünkben” – mondta Vida Tamás, a KÉSZ Csoport vezérigazgatója.

A fenntarthatósági jelentésben szerepelnek a cégcsoport környezetvédelem, társadalom és vállalatirányítás területén elért eredményei és adatai, megfelelve a nemzetközileg legelterjedtebb fenntarthatósági szabvány, a GRI (GRI: Global Reporting Initiative, Globális Jelentéstételi Kezdeményezés) elvárásainak. 

A jelentés beszámol a cégcsoport innovációs törekvéseiről, hiszen az építőipar jelene már a digitalizáció és a BIM alapú megoldások mind széleskörűbb alkalmazása. A KÉSZ Csoport tavaly fogadta el BIM Stratégiáját, melynek megvalósítása jelenleg is folyik. Csaknem 700 munkatárs vett részt a Budapesti Műszaki Egyetem közreműködésével megvalósított BIM képzésen, a BIM Ösztöndíj Programra jelentkezők közül pedig hét egyetemista a cégcsoport tagvállalatainál és stratégiai partnereinél helyezkedett el.

 

Fókuszban a szakképzés

A KÉSZ Csoport célja, hogy aktívan részt vegyen a szakképzett utánpótlás biztosításában és vonzóvá tegye a fiatalok számára az iparágat. A társadalmi célok között hangsúlyosan szerepel az oktatás és szakképzés még erőteljesebb támogatása professzionális képzések biztosításával. Az elmúlt években egy átfogó, megújult szakképzési rendszer felépítésével komoly eredményeket sikerült elérni: 2022-ben már több mint 350 tanuló vett részt a KÉSZ Csoport által szervezett és támogatott ágazati szakképzésben öt szakmában, ráadásul 85% feletti tanulói elégedettséggel.

 

Jelentős beruházások indultak el

A KÉSZ Csoport fenntarthatósági stratégiája magába foglalja a széndioxid-kibocsátás 50%-os csökkentését, az energiahatékonyság 25%-os növelését és a megújuló energia 100%-os használatát 2030-ig. Ezen a téren jelentős beruházásokat indított el a vállalatcsoport: a cégcsoport érdekeltségébe tartozó szélerőműből származó megújuló energia 2023-tól az áramfogyasztás felét fedezi, a fűtés- és világításkorszerűsítési, valamint egyéb épületenergetikai beruházásokkal pedig jelentős megtakarítást értek el tavaly. Szegeden zajlik a TILIA by Hexagon Offices nevet viselő saját irodaépületük fejlesztése, a BREEAM Excellent minősítés mellett a WELL Platina minősítést is megcélozva.